Vaše dítě by mělo umět programovat, slyšeli jste už nejspíš. Pokud se to nenaučí, bude mít v budoucnu problém se uplatnit, zní nejčastější argument. Na rostoucí potřebu IT dovedností reagují i školy, které se chystají na třikrát víc hodin informatiky, než kolik musely odučit dosud. Co když ale vaše dítě na počítače není a vy máte pocit, že zrovna tahle dovednost mu k ničemu nebude? „Pak se pletete,“ říká Jana Vyhlídalová, nová šéfka vzdělávací organizace MakeITtoday, která se specializuje na programovací kurzy pro nejmenší děti. „Programování je zprofanované slovo, ale nic to nemění na tom, že je součástí informatické gramotnosti, kterou bychom měli ovládat všichni. Abychom byli schopní samostatně a logicky uvažovat,“ říká.

HN: Vzděláváním a rozvojem dětí, ať už prostřednictvím hraček nebo jiných pomůcek, se zabýváte už několik let, do MakeITtoday jste ale vstoupila až loni. Umíte programovat? 

Ne, uměla jsem programovací jazyk Karel a tím to skončilo. Ale pak jsem se na různých veletrzích hraček začala setkávat s tím, že i do tohohle oboru vstupuje robotika a výpočetní technika. A pamatuji si na hračku, takového robůtka, který běhá po podložce, má čtyři základní příkazy a já si musela představit, že jsem ten robůtek, abych byla schopná mu ty příkazy zadat. Je to opravdu triviální, umí se pohybovat vpravo, vlevo – vlastně vyloženě jako ten jazyk Karel. Ale odsud můj obnovený zájem vzešel. Dneska už plus minus znám různé termíny a hlavně si dokážu představit základní logiku algoritmizace a další a to je podle mě to nejdůležitější. A taky je to základ, který bych chtěla předávat dál.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.