Patřila k nadaným studentům s velkými ambicemi. Honba za úspěchy ji ale přivedla do deprese, až krátce před maturitou skončila na psychiatrii. Dnes neurovědkyně Marie Salomonová pomáhá dětem a dospívajícím studentům zvládat stres a psychické problémy. Těch je od vypuknutí pandemie násobně více. „Za poslední rok šlo sebepoškozování určitě hodně nahoru. Děti a dospívající to často vidí jako mechanismus pro zvládání náročnějších období, vztahů či sporů. Popisují to jako strategii pro vyrovnávání se se stresem,“ říká v rozhovoru pro HN Salomonová.
HN: Jaký dopad měly změny související s pandemií na lidi?
Na psychice celé populace se covid podepsal velmi špatně. Podle dostupných dat trojnásobně vzrostl počet depresivních poruch, dvojnásobně úzkostných poruch a trojnásobně vzrostlo dokonce i riziko sebevraždy. Data jsou o dospělé populaci, ale situace se zhoršila obecně a u dětí i dospívajících tomu není jinak. Spojené je to s lockdownem, uzavřením škol či nedostatkem sociální podpory. Zaznamenávají to všechny psychiatrické nemocnice i odborní pracovníci. Problémy se dnes týkají většího počtu mladých lidí, než jsme byli zvyklí.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.