Patřila k nadaným studentům s velkými ambicemi. Honba za úspěchy ji ale přivedla do deprese, až krátce před maturitou skončila na psychiatrii. Dnes neurovědkyně Marie Salomonová pomáhá dětem a dospívajícím studentům zvládat stres a psychické problémy. Těch je od vypuknutí pandemie násobně více. „Za poslední rok šlo sebepoškozování určitě hodně nahoru. Děti a dospívající to často vidí jako mechanismus pro zvládání náročnějších období, vztahů či sporů. Popisují to jako strategii pro vyrovnávání se se stresem,“ říká v rozhovoru pro HN Salomonová.

HN: Jaký dopad měly změny související s pandemií na lidi?

Na psychice celé populace se covid podepsal velmi špatně. Podle dostupných dat trojnásobně vzrostl počet depresivních poruch, dvojnásobně úzkostných poruch a trojnásobně vzrostlo dokonce i riziko sebevraždy. Data jsou o dospělé populaci, ale situace se zhoršila obecně a u dětí i dospívajících tomu není jinak. Spojené je to s lockdownem, uzavřením škol či nedostatkem sociální podpory. Zaznamenávají to všechny psychiatrické nemocnice i odborní pracovníci. Problémy se dnes týkají většího počtu mladých lidí, než jsme byli zvyklí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.