Obavy, aby se český exekuční řád nevrátil do časů, kdy byly dluhy těžko vymahatelné, má soudce Nejvyššího správního soudu Karel Šimka. Senátu, který bude o jeho novele v těchto dnech jednat, by doporučoval nechat předlohu tak, jak ji schválila v dubnu sněmovna. Ta přijala několik pravidel vstřícných vůči dlužníkům, například zrušení marných exekucí nižších částek. „Exekuční právo bylo už dostatečně zjemněné, dalším zasahováním bychom se vraceli do let, kdy byly dluhy velmi těžko vymahatelné,“ míní Šimka, který působil jako exekuční soudce a v roce 2017 se stal Právníkem roku pro obor správního práva.

HN: Senát se chystá na novelu exekučního řádu. Je třeba něco přidat, ubrat, opravit?

Od začátku jsem odpůrcem velkých změn v exekučním právu, byla tady už vlna novel, která proces zjemnila. V 90. letech tu byl opravdu velký průšvih, který jsem zažil ještě jako justiční čekatel. Státní úřady, které měly tehdy exekuce na starosti, neměly žádný zájem reálně něco vymoci. Když se zavedli od roku 2001 soukromí exekutoři, tak měl systém porodní bolesti, do oboru se dostali i složití lidé, ale pak se po řadě novel usadil a dnes funguje. Dalším zasahováním se začínáme vracet do devadesátek. Exekutoři jsou navíc až konec celého řetězce. A když to řeknu drsně, tak je třeba, aby z nich lidé, kteří jsou ochotni se bezmyšlenkovitě zadlužit, měli obavy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.