Nucená protiepidemická omezení s sebou přinesla ochlazení globální ekonomiky. I přesto ale nejvýznamnější světové značky zaznamenaly masivní růst své hodnoty, ukazuje šetření výzkumné agentury Kantar. Podle aktuální verze jejího každoročního žebříčku BrandZ dosáhla v uplynulých 12 měsících stovka nejcennějších brandů planety celkové hodnoty 7,1 bilionu dolarů. To je částka srovnatelná se součtem ročního HDP Německa a Francie. Meziročně jsou hlavní globální značky cennější o 42 procent, což je tempo, které skoro čtyřikrát převyšuje průměrný roční nárůst za posledních 15 let. 

Už potřetí v řadě se nejcennějším brandem světa stal americký Amazon. Hodnota jeho značky nyní činí 684 miliard dolarů, tedy závratných 14,4 bilionu korun. Ještě loni přitom Kantar sílu tohoto brandu ocenil „jen“ na 416 miliard dolarů. 

Prvenství firmy Jeffa Bezose vyplývá právě z okolností pandemie. Lidé v koronakrizi na e-shopu Amazonu nakupují více. Posiluje také firemní divize AWS, která je největším světovým poskytovatelem cloudových serverů pro podniky. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se