Přibližně dvě miliardy korun investovaly do klinických hodnocení nových léčiv firmy sdružené v české Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu během roku 2019. Zahájily 389 studií a i s těmi již probíhajícími jich měly kolem tisícovky. Potvrdily tak významný podíl, který Česko v tomto oboru má. Pro srovnání, v loňském roce probíhalo po celém světě pět tisíc takových studií. Česko se tedy podílí na pětině z nich. Podle ředitele asociace Jakuba Dvořáčka se ale musí hodně snažit, aby si svoji pozici udrželo. Na nízké náklady už zahraniční firmy příliš nenaláká.

„Jsme ve vysoce konkurenčním prostředí. Našimi konkurenty jsou nejen Polsko, Slovensko nebo Maďarsko, ale také Rakousko a Německo. Už dávno nejsme významně levnější než západní státy. Sice je stále možné provádět tu klinická hodnocení s menšími náklady, ale jde o jednotky procent, nikoliv o desítky jako dříve,“ uvedl Dvořáček.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.