Cena zemního plynu v Evropě na burze v Rotterdamu, odkud nakupuje i Česká republika, stoupla tento týden na nejvyšší hodnotu od roku 2008. V letním období je obvyklé, že probíhají opravy a doplňují se prázdné zásobníky, takže je složitější dodat na trh více plynu. Ale přesto se objevují názory, že jde i o výsledek neochoty Gazpromu (tedy ruské vlády) dodat na trh více plynu a tím snížit cenu, což dosud nebyl problém. Kreml chce Evropany dotlačit k tomu, aby dál nebránili dokončení „politického“ plynovodu Nord Stream 2 poté, co americká vláda přestala klást překážky.
Moskva má důvod k tomu, aby svůj postoj vůči Západu přitvrdila. Ruský prezident Vladimir Putin si na summitu s americkým kolegou Joem Bidenem v Ženevě nechal pro Rusko potvrdit status globální velmoci. Den před summitem EU deník Financial Times odhalil francouzsko-německý návrh začít se znovu bavit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nápad, diplomaticky řečeno, zaskočil hlavně ty členské státy, které mají s Putinovým Ruskem bezprostřední zkušenost. Ze všeho nejvíc teď tento plán vypadá spíše jako snaha ustoupit tlaku Kremlu.
Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.