Ve světě zlidověla představa o dobře hospodařících severních zemích eurozóny a chudším, rozhazovačném jihu, kam patří Řecko, Portugalsko, Španělsko či Itálie. Toto dělení dávalo smysl při dluhové krizi, která eurozónu postihla od roku 2010. Teď už ale neplatí, tvrdí ekonomka Silvia Merlerová, šéfka výzkumu v investiční společnosti Algebris. Za jedinou zemi evropského jihu, před níž teprve stojí úkol se s pomocí reforem vyrovnat ostatním, označila Itálii. Věnovala jí podstatnou část své knihy Černá ovce vydané v italštině.

Autorka se opírá o fakt, že slabší státy platící eurem udělaly řadu zásadních reforem. „Země jihu a severu eurozóny se od sebe už prakticky nedají odlišit,“ píše Merlerová. Uznává přitom, že Řecko, Španělsko či Portugalsko si s sebou vlečou dědictví krize v podobě vyšších státních dluhů. Jinak se ale v řadě důležitých ekonomických ukazatelů podstatně zlepšily. Itálii označuje za výjimku proto, že dosud neudělala dost. Klíčové pro ni je, jestli se jí to podaří nyní – ve snaze překonat důsledky koronavirové pandemie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.