Její babička a děda žili ve Zlíně. Pracovali v továrnách Tomáše Bati, žili v baťovském domku a za první republiky se vzmohli tak, že si pořídili i vlastní auto. Olga Girstlová říká, že podnikatelský duch a principy podnikání vštěpované Tomášem Baťou se u nich od té doby předávaly dalším generacím.

Se svým manželem Valentinem Girstlem si tak založili firmu 1. května 1990, tedy v ten samý den, kdy vstoupil po pádu komunismu v platnost zákon povolující mít vlastní byznys. „Chtěli jsme mít odpovědnost sami za sebe. Za to, co děláme,“ vzpomíná spoluzakladatelka společnosti GiTy, která na přelomu století dosahovala miliardového obratu v telekomunikacích a IT. Po prodeji společnosti se Olga Girstlová vrhla na zelené technologie a v poslední době nejvíc na pomoc dětem z dětských domovů. Pořádá pro ně kempy, kde se mladí učí, jak rozjet vlastní byznys.

HN: Pustit se do informačních technologií a telekomunikací hned v roce 1990 bylo dost odvážné. Proč jste zvolili zrovna tenhle obor?

Vlastně celý ten příběh začal už tím, že když jsem skončila střední školu, tak jsem nemohla jít studovat, co jsem chtěla. Pocházím z baťovského prostředí a naše rodina byla za komunismu perzekvovaná. Mohla jsem jít jen na techniku, protože se tam moc lidí nehlásilo, a navíc mi šla matematika a fyzika. Dostala jsem se na Vysoké učení technické do Brna, na elektrotechniku. Když jsem končila, v roce 1985, už byly malé počítače, i když u nás hlavně ze Slušovic. Obor se začal dost rychle rozvíjet, a vznikala tak i potřeba propojovat malé computery do sítí. Byla to doba počátků, existovaly jen slaboproudé koaxiální přenosy, které neumožňovaly rychlé přenosy dat.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.