V příštích letech budou velké tuzemské banky vydávat obří emise dluhopisů, aby doplnily kapitál. Letos už s tím začala Česká spořitelna a Raiffeisenbank. Důvodem jsou požadavky dané bruselskou regulací. „Regulace tlačí banky, aby měly více diverzifikované zdroje, různé typy kapitálu,“ popisuje hlavní ekonom J&T Bank Petr Sklenář.

Bankovní domy musí splňovat „minimální požadavek na kapitál a způsobilé závazky“ (používá se pro něj anglická zkratka MREL). Opatření vznikla jako reakce na finanční krizi 2008, aby problémy bank nemusely řešit státy z peněz daňových poplatníků. Zaměřené jsou především na klíčové bankovní domy, jejichž pád by ohrozil celou ekonomiku. 

Velké banky proto musí mít kromě akciového kapitálu, který bude sloužit k úhradě ztrát, rovněž prostředky pro to, aby mohly dál pokračovat v činnosti.  Kapitálové vybavení tak u nich zahrnuje rovněž podřízené dluhopisy nebo seniorní nepreferované dluhopisy. Právě do jejich emisí se nyní tuzemské bankovní domy pouštějí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.