Jsou první na světě, kdo využil neuronové sítě pro identifikaci člověka podle jeho hlasu. Unikátní technologie z Brna se už rozšířila do celého světa. Program společnosti Phonexia dokáže podle řeči konkrétního člověka rozpoznat jeho pohlaví i věk. Kromě toho umí podle hlasové stopy vyhledat mluvčího ve velkém množství nahrávek.

Technologii využívá například německý Spolkový kriminální úřad – Bundeskriminalamt, což je obdoba americké FBI. Kriminalistům slouží pro porovnání hlasů podezřelých, obdobně jako třeba otisky prstů. Ve vládním a komerčním sektoru pomáhá brněnský software ve více než šedesáti státech světa.

Společnost Phonexia, která ve čtvrtek získala ocenění IBM Firma roku 2021 Jihomoravského kraje, má kořeny na Fakultě informačních technologií brněnského Vysokého učení technického. „Petr Schwarz s Pavlem Matějkou zveřejnili ještě během svých studií software pro rozpoznávání mluvené řeči, čímž na sebe strhli pozornost,“ říká provozní ředitelka Phonexie Zuzana Roznosová. „Když se na ně obrátila jedna firma s poptávkou po komerční licenci, uvědomili si, jak velký tržní potenciál tato technologie má, a v roce 2006 založili Phonexii.“ Dnes je firma, již vlastní právě Schwarz s Matějkou, podle Roznosové ve svém oboru první mezi konkurenty a má obrovský potenciál stát se globálně úspěšnou. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.