Jsou první na světě, kdo využil neuronové sítě pro identifikaci člověka podle jeho hlasu. Unikátní technologie z Brna se už rozšířila do celého světa. Program společnosti Phonexia dokáže podle řeči konkrétního člověka rozpoznat jeho pohlaví i věk. Kromě toho umí podle hlasové stopy vyhledat mluvčího ve velkém množství nahrávek.

Technologii využívá například německý Spolkový kriminální úřad – Bundeskriminalamt, což je obdoba americké FBI. Kriminalistům slouží pro porovnání hlasů podezřelých, obdobně jako třeba otisky prstů. Ve vládním a komerčním sektoru pomáhá brněnský software ve více než šedesáti státech světa.

Společnost Phonexia, která ve čtvrtek získala ocenění IBM Firma roku 2021 Jihomoravského kraje, má kořeny na Fakultě informačních technologií brněnského Vysokého učení technického. „Petr Schwarz s Pavlem Matějkou zveřejnili ještě během svých studií software pro rozpoznávání mluvené řeči, čímž na sebe strhli pozornost,“ říká provozní ředitelka Phonexie Zuzana Roznosová. „Když se na ně obrátila jedna firma s poptávkou po komerční licenci, uvědomili si, jak velký tržní potenciál tato technologie má, a v roce 2006 založili Phonexii.“ Dnes je firma, již vlastní právě Schwarz s Matějkou, podle Roznosové ve svém oboru první mezi konkurenty a má obrovský potenciál stát se globálně úspěšnou. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se