Byliny zajímaly Jarmilou Podhornou vždy. Do podnikání s nimi se ale vrhla až v roce 1998, kdy odešla do důchodu. Původně pracovala jako učitelka přírodopisu a chemie a vztah k nim získala už v dětství díky své babičce. „Pak jsem vystudovala přírodní vědy, takže jsem byliny poznala ještě hlouběji,“ vypráví podnikatelka, jež s přípravou tinktur, kúr a výtažků z pupenů rostlin začínala u sebe doma ve sklepě. Dnes už výroba jejích produktů pod značkou Naděje probíhá v pěti budovách a na rozlehlé zahradě. Díky dlouhodobému a úspěšnému působení v Brodku u Konice na Prostějovsku i v celém Česku získala Jarmila Podhorná ve středu večer titul Moneta Živnostník roku 2021 Olomouckého kraje. Soutěž, kterou vyhlašují Hospodářské noviny, letos probíhá už pošestnácté.

Zájem o byliny roste i po pandemii

Vítězná podnikatelka si dala za cíl vytvořit bylinné tinktury na všechny hlavní nemoci, což se podle ní podařilo. Nabízí produkty pro podporu imunitního systému, orgánů jako játra, srdce nebo střeva, či pro nervový systém. „Skládám také různé řady bylin, které na problém zaberou, protože každá nemoc ovlivňuje více aspektů,“ popisuje Podhorná.

Velký zájem její podnik zažil loni po propuknutí pandemie. „A trvá dodnes, protože lidé mají po covidu následky, například na plicích, na játrech, na imunitě a podobně,“ říká žena, která také aktivně přednáší na Univerzitě Palackého v Olomouci nebo na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se