Parlamentní volby skončily. Jako nejpravděpodobnější se zdá, že vznikne vláda dvou koalic (Spolu a Piráti + starostové). Pojďme se proto podívat na to, co vládu čeká v hospodářské oblasti.

Zdaleka největší bezprostřední výzvou, která před novou vládou stojí, je rozpočet. Ten se totiž fiskální politikou posledních let dostal do stavu, který nelze nazvat jinak než fiskálním rozvratem. Může se to zdát jako nadsázka, ale jsme na řecké cestě: rozpočtový deficit plánovaný odcházející ministryní pro roky 2021–2024 je v průměru 6,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), což je ale úplně stejný deficit, jaký mělo Řecko v deseti letech předcházejících krizi, která započala v roce 2008. A vzhledem k tomu, že strukturální deficit ČR je nyní někde mezi pěti a šesti procenty HDP, nemůžeme očekávat, že nám při jeho snižování nějak výrazně pomůže ekonomický růst. Ten navíc Ministerstvo financí ČR ve světle utahování politiky České národní banky a vinou růstu cen surovin čeká příliš vysoký. Bohužel formující se vláda je na setkání s rozpočtovou realitou, která je nejhorší v moderní české historii, absolutně nepřipravená.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.