Nulová sazba DPH na energie v listopadu a prosinci měla zákazníkům ulehčit v době, kdy ceny elektřiny a plynu lámou rekordy. Teď se ale ukazuje, že mimořádné opatření nemusí pomoci těm nejpotřebnějším a naopak na něm mohou vydělat zasvěcení, kteří se dobře orientují v daňových předpisech a nechybí jim odvaha si svůj výklad obhájit i před soudem. Samy energetické společnosti ani daňoví experti se totiž neshodnou, jak správně ministerský pardon vykládat.

Rozhodnutí ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) promíjí ve dvou posledních měsících roku daň z přidané hodnoty jak z vyúčtování, tak ze záloh. Zatímco u záloh je rozhodující datum přijetí platby, u vyúčtování je situace složitější. Datum uskutečnění zdanitelného plnění se odvíjí od toho, kdy na odběrném místě proběhl odečet a následně bylo vystaveno vyúčtování. „Den odečtu z měřicího zařízení bude v řadě případů rozhodující, nicméně záleží také na smluvních podmínkách, kdy dodavatel energie musí zjistit skutečnou spotřebu. Dochází zde k časovému posunu rozhodného dne,“ upozorňuje mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Zda se bude vyúčtování týkat nulová sazba, tak bude záležet na tom, kdy dodavatel fakturu vystaví.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.