Nově vznikající vláda dvou koalic má před sebou nelehký úkol: zkonsolidovat veřejné finance nacházející se v rozkladu tak, aby se strany v koalicích sdružené nejen navzájem nerozhádaly, ale aby proti sobě také nepoštvaly většinu společnosti. Zvlášť té, která pro ně v posledních volbách nehlasovala.

Rodící se vláda sice stále žije ve snovém světě, v němž je možné sníst oběd a stále ho mít, realita však mívá, jak kdysi pravil Barack Obama, tu nepříjemnou vlastnost, že se umí prosadit. A až (ne „pokud“) se tak stane, šestiprocentní strukturální deficit českých veřejných financí se ukáže jako neudržitelný. V situaci, kdy slovo stagflace zažívá renesanci, se vláda samozřejmě nebude moc spolehnout na to, že skutečný deficit bude díky silnému růstu ekonomiky o moc nižší (ostatně, deficit plánovaný odcházející ministryní pro roky 2021–2024 je v průměru na 6,3 procenta HDP, a to se počítá s vcelku silným růstem ekonomiky). Poté jí tak přijdou třeba vhod následující nápady, kde vzít 165 mld. korun a zachovat si naději na znovuzvolení v dalších volbách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.