Zavedení plateb za vypouštění skleníkových plynů do ovzduší v největších ekonomikách světa by mohlo přispět ke zmírnění klimatické krize, uvádí nová studie Světového ekonomického fóra a společnosti PwC. Odstupňovaná minimální cena emisních povolenek by od zavedení v roce 2030 snížila celosvětové emise oxidů uhlíku ročně o 12 procent. Zavedení tohoto opatření by podle studie stálo méně než jedno procento světového hrubého domácího produktu, což by vykompenzovalo ekonomické ztráty plynoucí z globálního oteplování, jako například náklady na újmu na zdraví obyvatel nebo na opatření proti zvyšování hladiny moří.

Emisní povolenky využívá jako nástroj ke snížení vypouštěných skleníkových plynů v průmyslu Evropská unie, pokusy o regulaci emisí pomocí povolenek ale probíhají i v Číně nebo americké Kalifornii. EU stanovuje celkový počet povolenek v oběhu. Velké podniky, které produkují emise, musí za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého koupit povolenku. Jde o náklady navíc, které mají firmy motivovat k ekologičtější výrobě a přechodu například ze spalování uhlí na plyn nebo využívání obnovitelných zdrojů. Podobně by měly na dekarbonizaci firem tlačit i navržené globální povolenky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.