První domorodci z Polynésie dorazili na člunech k zátokám Velikonočního ostrova, na místo dnes proslulé tajemnými obrovskými sochami, zhruba před 1100 lety. Postupně vybudovali svéráznou civilizaci, která přežila osm století úplného odloučení od zbytku světa. V poslední době se však kvůli úbytku lesů a hrozbě oteplení objevuje nový příběh osamělého světa uprostřed Tichého oceánu. Vypráví o jeho úpadku.

Domorodci si i za pozdějšího přispění svých evropských objevitelů ostrov a jeho přírodu postupně zničili natolik, že jejich společenství prošlo nečekaným rozkladem. V době světového klimatického summitu ve skotském Glasgow na to upozorňuje i český expert na problematiku ostrova Pavel Pavel, který v osmdesátých letech prokázal, jak se domorodcům podařilo vysoké a těžké sochy přemísťovat. Proslulý technik nyní navíc inspiroval autory nové výukové publikace Poselství Velikonočního ostrova, díky které se mají o příběhu zhroucené společnosti dozvědět děti a mladí lidé na školách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.