Růst cen v následujících měsících nabere tempo, jaké jsme nezažili nejméně od roku 2008. Zřejmě tento rok dokonce překoná, čímž v Česku padne inflační rekord tohoto tisíciletí. Česká národní banka proto zasahuje s razancí, která budí údiv. Zvýšení úroků, k jakému se v posledních šesti týdnech odhodlala, nemá obdoby. Žádná centrální banka v západním světě nezvedla své sazby o celé dva procentní body.

Nebývalá – alespoň v rámci „nového normálu“ zrozeného po velké recesi let 2008 a 2009 – je i současná absolutní výše základní sazby ČNB: dosáhla už 2,75 procenta. A to se během dalších měsíců svižně přehoupne přes tři procenta. Předpokládá to totiž stejná prognóza centrální banky, jaká ve čtvrtek přesvědčila většinu radních ke zvýšení sazeb. V situaci, kdy většina našich sousedů žije s měnou s nulovými až zápornými sazbami, zařídila ČNB české ekonomice nebývalý úrokový šok.

Jeho dopad už lidé i firmy pociťují a bude bolet ještě víc. Dražší, a tedy nedostupnější hypotéky či nákladnější financování provozu firem i jejich investic budou první na očích. ČNB argumentuje, že je to v současné době nezbytné proto, aby si ekonomika na rychlý růst cen nezvykla, aby lidé nezměnili své inflační očekávání. Pak by inflace byla dlouhodobá a bylo by obtížné a drahé ji zkrotit. Je to založeno na zkušenostech z mnoha zemí a má to svou logiku. Je ale logické, že si ČNB prakticky zakázala použít proti inflaci silnou zbraň, kterou má přitom po ruce?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.