Ke kritikům mezinárodního obchodu se nedávno přidala i švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Poté co v březnu v Suezském průplavu uvázla obří kontejnerová loď Ever Given, upozornila na fakt, že obří lodě produkují velké množství škodlivých emisí. „Převážejí náklad z továren, které jejich vlastníci přesunuli do jiných zemí,“ napsala na Twitteru a text doplnila ironickým obrázkem, kterým chtěla znázornit, že bez omezení mezinárodního obchodu nelze boj proti změnám klimatu vyhrát.

K častým kritikům dohod o volném obchodu, například zemědělcům, se v posledních letech stále více přidávají i ekologičtí aktivisté nebo organizace zaměřené na ochranu klimatu. Čím dál skeptičtější jsou k němu také politici v řadě zemí, například ve Spojených státech, Francii či třeba Rakousku. Naopak mezi největší zastánce uzavírání nových obchodních smluv patří Velká Británie. Ta přitom zároveň prosazuje co nejrychlejší snižování emisí – stanovila si ještě přísnější cíle než státy Evropské unie.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.