Ke kritikům mezinárodního obchodu se nedávno přidala i švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová. Poté co v březnu v Suezském průplavu uvázla obří kontejnerová loď Ever Given, upozornila na fakt, že obří lodě produkují velké množství škodlivých emisí. „Převážejí náklad z továren, které jejich vlastníci přesunuli do jiných zemí,“ napsala na Twitteru a text doplnila ironickým obrázkem, kterým chtěla znázornit, že bez omezení mezinárodního obchodu nelze boj proti změnám klimatu vyhrát.
And in case anyone’s worried about emissions from Evergreen ships like these, carrying our stuff from outsourced factories, don’t be! Emissions from intl aviation and shipping are excluded from our statistics. So in theory, they don’t exist. It feels better that way, doesn’t it? pic.twitter.com/X8ZAaMDNN2
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) March 28, 2021
K častým kritikům dohod o volném obchodu, například zemědělcům, se v posledních letech stále více přidávají i ekologičtí aktivisté nebo organizace zaměřené na ochranu klimatu. Čím dál skeptičtější jsou k němu také politici v řadě zemí, například ve Spojených státech, Francii či třeba Rakousku. Naopak mezi největší zastánce uzavírání nových obchodních smluv patří Velká Británie. Ta přitom zároveň prosazuje co nejrychlejší snižování emisí – stanovila si ještě přísnější cíle než státy Evropské unie.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.