Každý občan, který vstupuje na kapitálový trh, má vědět, že nabízený pětadvacetiprocentní úrok není reálný a je podezřelý. Tato věta není reakcí na aktuální skandály, zazněla z televizní obrazovky už před čtvrtstoletím. V debatě se šéfem tehdy tvrdě opoziční ČSSD Milošem Zemanem ji pronesl předseda Poslanecké sněmovny Milan Uhde. Šlo o čerstvě provalený podvod ruského podnikatele Alima Karmova, který okradl několik tisíc podílníků fondu Futurum Aurum o 200 milionů korun. A to byly tehdy nějaké peníze.

Uhde jako představitel nadšeně pravicové ODS apeloval na odpovědnost a zdravý rozum spoluobčanů a otázku státního dohledu, za jehož mizerný výkon byla jeho strana spoluzodpovědná, nechával stranou. Zeman, který v sobě objevil sociálního demokrata a alespoň slovy bojoval za slabší, to viděl přesně naopak a řešení viděl v přísnější regulaci.

Po více než pětadvaceti letech a předlouhé řadě trpkých zkušeností lidé věřící v zázračné výnosy „garantované“ často jen dobrým slovem v Česku rozhodně nevymřeli. Příkladem může být fond Growing Way či projekt XIXOIO, jimž svěřily peníze tisíce lidí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.