Drahé energie a hypotéky, nebo znovuobnovená výstavba? Co z toho bude mít rozhodující vliv na ceny bytů v příštím roce?

Nemovitost se v posledních letech stala synonymem pro jistou a bezpečnou investici. Podle pravidelných statistik evropského statistického úřadu Eurostat české nemovitosti v posledních letech podražovaly téměř nejrychleji v rámci zemí Evropské unie.

Růst jejich cen nezastavila ani pandemie koronaviru. Spíš naopak. Podle mluvčího realitní společnosti Re/Max Tomáše Hejdy meziroční růst prodejních cen bytů napříč republikou letos dosáhl 26 procent. V Praze ceny rostly „jen“ o 18 procent, zatímco v některých částech republiky vzdálenějších od velkých měst nemovitosti podražily i o více než 30 procent. Podle Eurostatu, jehož statistiky zahrnují i rodinné domy, meziroční růst cen ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 procenta, což je nejvíce za posledních šest let. O čtvrtletí dřív se ceny zvýšily o 12,1 procenta. Mezi zeměmi Evropské unie byl růst třetí nejvyšší.

Poptávku po nemovitostech zatím nedokázalo zchladit nic. Platí ale skutečně, že i nadále jde o „jistou a bezpečnou“ investici, jak mnozí developeři a zástupci realitních kanceláří tvrdí? Nebo jde o mýtus, protože jak říká ekonom České spořitelny Michal Skořepa: „Co se týče očekávaného výnosu očištěného o různá rizika a další relevantní aspekty, nebyla podle mého soudu investice do bytu nejlepším dlouhodobým uložením peněz ani doposud, a teď to platí tím méně“?

Poslední vývoj naznačuje, že neotřesitelná pozice bytu jako jistoty desetinásobku končí. Vliv faktorů, které mají jednoznačný vliv na růst cen, postupně klesá, zvyšuje se také nejistota.

Ceny nemovitostí porostou, protože...

Cena energií

Stavebnictví je energeticky náročné, podle statistik se podílí na celosvětové spotřebě energie zhruba ze 40 procent. Navíc při výrobě mnoha stavebních materiálů donedávna platilo, že investice do úsporných technologií výroby nebyly vždy zajímavé, protože jejich návratnost výrazně překračovala pěti- či desetiletý horizont.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.