Knihkupectví Sophie Fornaironové v centru Paříže přežilo nástup Amazonu a dalších internetových prodejen jen díky tomu, že Francie má zákon omezující slevy na nové knihy. Přesto jej Amazon a další podobné společnosti stále ohrožují. Internetové prodejny totiž lákají zákazníky na velmi nízkou cenu doručení – tu často nehledě na velikost objednávky stanoví na zanedbatelný jeden cent. Takové ceně však malá knihkupectví nedokážou konkurovat.

„Nehrozí nám, že brzy zavřeme. S Amazonem ale vedeme neustálou bitvu,“ řekla Fornaironová pro agenturu Reuters. Malá knihkupectví za dopravu často požadují mnohem více než jejich velcí internetoví konkurenti. Tedy pět až sedm eur, což je 130 až 180 korun.

Francouzská vláda nyní přišla s plánem, jak malá, tradiční knihkupectví ochránit a zasadit ránu internetovým gigantům. Připravila zákon, který zavádí pevnou minimální cenu za doručení. Očekává se, že tato částka se bude pohybovat v rozmezí od dvou do pěti eur, tedy v přepočtu od 50 do 130 korun. O přesné částce vláda ještě rozhodne, uvádí server France TV Info.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se