Během pandemie si zdravotníci covidových oddělení sáhli na fyzické i psychické dno. „Už jsme všichni vyhořelí,“ upozorňuje v rozhovoru s HN primář ARO a anesteziolog Jiří Vyhnal z Nemocnice Kyjov. Ta patřila k nejpostiženějším nemocnicím v Česku a v listopadu zažívala enormní nápor pacientů. Kapacita anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) se téměř vyčerpala a na pacienty přestával stačit vyškolený personál.

Teď už sice zažívají poměrně klidné období, počty pacientů s koronavirem v kyjovské nemocnici stejně jako jinde v Česku koncem roku klesly, na nemocnice se podle Vyhnala ale řítí další velké problémy. Upozorňuje, že na zdravotníky brzy dopadne vyčerpání a frustrace. „Naše zdravotnictví je v personální krizi, což je větší problém než samotný covid,“ podotýká.

HN: Vaše kyjovská nemocnice patřila při zatím poslední vlně covidu k nejpostiženějším v zemi. Zanechalo to na vás nějaké psychické šrámy?

Určitě tyto kritické situace zanechávají stopy na psychice lékařů a sester. Anesteziologie je navíc obor, který si neodpočinul ani v létě. Když odezněla náročná jarní vlna a s covidem-19 byl poměrně klid, tak se v nemocnicích obnovila operativa, při které jsou anesteziologové potřeba. Nemohli jsme si tedy odpočinout. Byl na nás tlak, abychom v nemocnici zůstávali třeba do sedmi do večera, jen aby se ty operace pokud možno dohnaly.

HN: Stihl jste alespoň dovolenou?

Měl jsem dva týdny dovolené. Byl jsem týden doma a týden na Slovensku u babičky. To bylo vše. To samozřejmě není zdravé. Kolegyně psycholožka mi říkala, že teď zažívá epidemii lékařů, kteří k ní chodí na psychologické intervence. Následky toho enormního stresu a zatížení u sester a lékařů jsou velké a moc se s tím nepracuje. Hodně kolegů kromě syndromu vyhoření má i posttraumatický stresový syndrom, který řeší různými způsoby.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.