Banky odhadují, že objem poskytnutých hypoték za celý rok přesáhne hranici 400 miliard korun. Na taková čísla trh ještě nikdy v historii nedosáhl. Předchozí rekord z roku 2020 byl o poznání hubenější – 254 miliard. „Na část lidí covid nedopadl negativně. Měli peníze a přemýšleli, kam je investují. A vybrali si nemovitosti. Byl vidět velký vzestup nakupování nemovitostí na investici,“ říká v rozhovoru pro HN Radek Slavík, manažer hypoteční kanceláře ze společnosti Golem Finance. Ta s více než 36 tisíci klienty patří mezi největší zprostředkovatele hypoték na trhu.

Rekordnímu roku nahrál blížící se konec levných hypoték. Po letech, kdy se úrokové sazby pohybovaly kolem dvou procent, začaly loni růst kvůli krokům ČNB. Ta zvyšovala základní úrokovou sazbu, aby zkrotila inflaci. Příliv zájemců o hypotéku, kteří chtěli stihnout ještě nízké úroky, ale podle Slavíka způsobil bankám i jejich klientům potíže. „Standardně proces funguje tak, že se s klientem domluvíte na parametrech, podepíšete žádost o úvěr a čekáte, že banka sazbu schválí. A to se najednou nedělo zdaleka ve všech bankách. Běžná doba garance je 30 až 50 dnů a na jaře ani tuto lhůtu banky nestíhaly. Stávalo se, že sazba byla například o desetinu nebo dvě vyšší než ta původní, což klient pak těžce nesl,“ uvádí Slavík.

Letošní rok bude pro poskytovatele hypoték podle Slavíka zřejmě slabší. Ovlivní jej nejen pokračující růst sazeb, ale také přísnější pravidla ČNB, která začnou platit od dubna. Lidé například budou moci získat hypotéku jen na 80 procent ceny nemovitosti. Přísněji se také bude posuzovat, jak velkou část příjmů lidem splátka ukrojí. Meziročně tak může objem hypoték klesnout až o polovinu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.