Banky odhadují, že objem poskytnutých hypoték za celý rok přesáhne hranici 400 miliard korun. Na taková čísla trh ještě nikdy v historii nedosáhl. Předchozí rekord z roku 2020 byl o poznání hubenější – 254 miliard. „Na část lidí covid nedopadl negativně. Měli peníze a přemýšleli, kam je investují. A vybrali si nemovitosti. Byl vidět velký vzestup nakupování nemovitostí na investici,“ říká v rozhovoru pro HN Radek Slavík, manažer hypoteční kanceláře ze společnosti Golem Finance. Ta s více než 36 tisíci klienty patří mezi největší zprostředkovatele hypoték na trhu.
Rekordnímu roku nahrál blížící se konec levných hypoték. Po letech, kdy se úrokové sazby pohybovaly kolem dvou procent, začaly loni růst kvůli krokům ČNB. Ta zvyšovala základní úrokovou sazbu, aby zkrotila inflaci. Příliv zájemců o hypotéku, kteří chtěli stihnout ještě nízké úroky, ale podle Slavíka způsobil bankám i jejich klientům potíže. „Standardně proces funguje tak, že se s klientem domluvíte na parametrech, podepíšete žádost o úvěr a čekáte, že banka sazbu schválí. A to se najednou nedělo zdaleka ve všech bankách. Běžná doba garance je 30 až 50 dnů a na jaře ani tuto lhůtu banky nestíhaly. Stávalo se, že sazba byla například o desetinu nebo dvě vyšší než ta původní, což klient pak těžce nesl,“ uvádí Slavík.
Letošní rok bude pro poskytovatele hypoték podle Slavíka zřejmě slabší. Ovlivní jej nejen pokračující růst sazeb, ale také přísnější pravidla ČNB, která začnou platit od dubna. Lidé například budou moci získat hypotéku jen na 80 procent ceny nemovitosti. Přísněji se také bude posuzovat, jak velkou část příjmů lidem splátka ukrojí. Meziročně tak může objem hypoték klesnout až o polovinu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.