Uhlí má brzy v Evropské unii skončit jako zdroj energie. A to proto, že unie prosazuje model udržitelnější ekonomiky. Zatímco v prvních krocích se při prosazování nových pravidel unie dívá hlavně na škodlivost životnímu prostředí, v dalším kroku bude hodnotit i společenskou prospěšnost. To by mohlo zásadně poškodit výrobu zbraní v Evropě – a tím pádem i ohrozit bezpečnost obyvatel EU.

Plán přitom přichází v době, kdy Evropa potřebuje do obrany naopak víc investovat. Na východě straší Rusko Evropany hromaděním vojáků a domáhá se tím ústupků. Na jihu Evropa čelí vlnám migrantů z Afriky a Blízkého východu. A tradiční evropský spojenec, Spojené státy, se zároveň stále více uzavírá do sebe a soustřeďuje se na soupeření s Čínou. 

Evropská unie připravuje pravidla pro udržitelnější ekonomiku, pro něž se vžila zkratka ESG. Vedle nových regulací týkajících se životního prostředí obsahují také opatření ohledně toho, jaké dopady mají firmy na společnost. V prvních návrzích, které zpracovávají odborné skupiny, se výroba zbraní dostala na úroveň škodlivosti výroby tabáku nebo hazardních her. Takové označení by pro tvůrce vojenských technologií prakticky znemožnilo získávat úvěry od bank nebo odrazovalo investory.

Kritici tvrdí, že experti hlavně z nevládního sektoru, kteří takzvanou taxonomii připravují, neberou v úvahu strategické a bezpečnostní otázky. A tím vlastně ohrožují udržitelnost evropské ekonomiky.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.