Také v novém roce pokračuje snaha tuzemských realitních fondů vydělávat na zahraničních nemovitostech. ČS nemovitostní fond obhospodařovaný investiční společností České spořitelny Reico koupil další část logistického areálu u města Tychy v Polsku. Nemovitost v blízkosti polských hranic s Českem i Slovenskem jej vyjde na 1,4 miliardy korun. První část koupil fond už loni v červenci za 1,1 miliardy korun.

Podle předsedy představenstva Reica Tomáše Jandíka krok posiluje význam průmyslových nemovitostí v rámci fondu. Ten vlastní celkem 20 nemovitostí, přičemž šest z nich je průmyslových. Kromě zmíněných dvou budov v Polsku má ještě čtyři budovy na Slovensku u měst Dubnica a Sereď. Logistika je mezi investory oblíbená, kvůli jejímu rozvoji během covidové pandemie.

Realitní fondy hledají příležitosti v zahraničí stále častěji. Nutí je k tomu slabá nabídka na domácím trhu, která zdražuje nemovitosti, což snižuje jejich výnosnost. Ta loni klesla, experti ale zatím nejsou k budoucnosti fondů příliš pesimističtí. „Ve střednědobém horizontu očekáváme u realitních fondů stabilní výkonnost,“ říká ředitel Institutu strategického investování (ISTI) při VŠE David Mazáček. 

Data, která HN sbírají právě ve spolupráci s ISTI, ukazují, že ČS nemovitostní fond investorům v loňském třetím čtvrtletí vynesl meziročně 1,7 procenta, což bylo nejméně na trhu. Fond patří mezi ty určené drobným střadatelům. Lze do něj investovat už od 300 korun. Takové fondy jsou ale přísněji regulované, a proto jsou i jejich výnosy nižší než u těch určených movitějším investorům.