Tři týdny po říjnových volbách do sněmovny se začaly na transparentním účtu hnutí STAN objevovat statisícové dary. Peníze přicházely z řady firem, často personálně propojených. Celkově takto dorazily téměř tři miliony korun. Opozice kritizuje, že některé z těchto společností mají neprůhlednou vlastnickou strukturu, která končí v daňovém ráji na Kypru. Spolumajitel jedné firmy je trestně stíhán a další společnost vede se státem soudní spor o miliardu korun.

Kvůli zvláštním dárcům pro STAN, na které dříve upozornil deník MF Dnes, svolala opoziční hnutí ANO a SPD na čtvrtek mimořádnou schůzi sněmovny. Na ní měli Starostové původ peněz vysvětlit. Předseda SPD Tomio Okamura zmínil, že je obecně využívání kyperských schránek problém. „Jsou tady ‚vyčůránci‘, co chtějí ‚ošulit‘ český stát a vyvést si peníze na Kypr, kde je nižší zdanění,“ řekl.

K vysvětlení svých darů vyzval STAN vedle opozice i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Strany by neměly brát peníze v rozporu se zákonem či z pochybných zdrojů,“ uvedl.

Okamura zároveň vyzval premiéra Petra Fialu (ODS) k odvolání ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Vládní pětikoalice však program schůze neschválila a k hlasování tak ani nedošlo. Okamura hodlá spolu s ANO ještě vyzvat sněmovnu, aby vznikla vyšetřovací komise, jež by se financování Starostů věnovala.

Terčem opoziční kritiky se staly především dary od společností, za nimiž stojí trojice podnikatelů: David Beneš, Karel Beneš a Ladislav Dušek. Server Seznam Zprávy ve čtvrtek ráno přinesl informaci, že jména těchto tří osob byla zmiňována v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu v rámci kauzy Propag-Storm.

V roce 2019 v rámci této kauzy policie obvinila z daňového úniku kvůli předražené reklamě i trojici zmíněných mužů a také společnost Rema Systém, v jejíž orgánech figurovali. Na rozdíl od bratrů Benešových a Rema Systému je Dušek podle Seznam Zpráv stále stíhaný.

Rakušan tvrdí, že o trestním stíhání těchto sponzorů nevěděl. Podle něj i některých jeho kolegů se hnutí nemohlo legálně dozvědět o žádném trestním stíhání. „Samotná informace o trestním stíhání nevypovídá nic o vině či nevině takového člověka. Trestní stíhání je proces, v němž se teprve zjišťuje, zda se dotyčný něčeho nedopustil. Existuje celá řada případů, kdy bylo stíhání zastaveno a dotyčný zproštěn viny,“ říká poslanec Vladimír Balaš (STAN).

Exministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) zároveň ve sněmovně upozornil, že Rema Systém, která poslala STAN 200 tisíc korun, se soudí se státem téměř o miliardu korun. „Tato firma má otevřenou pohledávku vůči ministerstvu životního prostředí v nominální hodnotě 520 milionů. S dalším příslušenstvím to je dnes už téměř miliarda, o kterou se s ministerstvem soudí,“ uvedl.

Hnutí ANO i SPD kritizovala také dary od společností, jejichž koncovými majiteli jsou kyperské firmy. Okamura zmínil například příspěvky od firmy MAT Corporation, která darovala Starostům 80 tisíc korun. Dvě její dceřiné firmy pak hnutí poslaly dohromady 430 tisíc korun. Vlastníkem české firmy MAT Corporation je kyperská společnost GL&P Investments. Nelze tak zjistit, kdo za firmou stojí. V registru skutečných majitelů je uvedena dvojice kyperských občanů.

Hnutí STAN již dříve uvedlo, že z jejich pohledu splňují dary všechny zákonné požadavky a také interní pravidla Starostů, která zakazují přijímat dary od firem podnikajících v neetických oborech. „Veškeré dary od právnických osob pocházejí od společností, které skutečně podnikají v Česku, zaměstnávají tu lidi a odvádějí daně,“ uvedla Lucie Krejčová, ředitelka hlavní kanceláře STAN.

Rakušan ve sněmovně prohlásil, že všechny dary jsou na transparentním účtu a hnutí je přijalo v souladu se zákonem. „Odmítám, že bychom obdrželi peníze od zahraničních firem,“ řekl. Dary zatím vracet nechce, dokud se situace neobjasní. Dodal zároveň, že pokud by se ukázalo spojení darovaných peněz s trestnou činností, tak by si je hnutí nenechalo.