Osm měsíců musela mít zavřeno kvůli nařízení vlády. Stále vzpomíná, jak se ji poté, co otevřela, snažili stálí hosté podpořit, aby její podnik během pandemie přežil. Třeba tak, že jí za jednu kávu dali celou pětistovku. „A teď jim mám říct, nechoďte sem, když nemáte doklad o očkování?“ ptá se majitelka pardubické kavárny, která nechtěla uvést své jméno, ale HN jej znají.

Je jednou ze stovek provozovatelů restaurací či kaváren, kteří odmítají covidová pravidla – kontrolovat, zda mají jejich hosté doklad o očkování nebo o prodělané nemoci. Provozovatelka pardubické kavárny se navíc netají tím, že je to pro ni dost emotivní otázka. „Jde i o pokoru. Když znáte někoho 15 let a ten člověk má jiný názor na očkování, na což má plné právo, tak já mu přece nemůžu říct, nemůžeš sem.“

Najít podnik, kde se zákazník obejde bez dokladu o očkování, není těžké. Vyplývá to z průzkumu HN v pěti desítkách podniků v Pardubicích, Praze a okolí, v němž čtvrtina podniků potvrzení o očkování nekontroluje. Kdo by chtěl jít na jistotu, má navíc k dispozici webové stránky nebo skupiny na sociálních sítích, kde si lidé sdělují názvy podniků, kde je snadné se najíst či posedět s přáteli bez dokladu o očkování.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se