V roce 1853 získala berlínská firma Siemens & Halske kontrakt od ruské vlády na vybudování telegrafní linky z (tehdy ruské) Varšavy na hranice s Pruskem. Carské úřady byly spokojené, a tak firmě umožnily budovat devět tisíc kilometrů dlouhou státní telegrafní síť. Do té doby malá pruská firma začala rychle růst. V roce 1856 pracovaly dvě třetiny jejích zaměstnanců v Rusku a společnost, později známá už jen jako Siemens, začala svoji úspěšnou domácí i zahraniční expanzi.

Podobných příběhů hluboké historické, hospodářské a emocionální provázanosti Německa a Ruska je za staletí mnoho. Střední Evropa si kvůli tomu prožila své včetně dvojitého útoku na Polsko v roce 1939 nebo likvidace nezávislosti tří baltských zemí po uzavření paktu Molotov–Ribbentrop. Dnes, když jsou aliance v Evropě překresleny po pádu Sovětského svazu a po úspěšném fungování Severoatlantické aliance jako základního pilíře odstrašení, si ale s novou tříbarevnou německou vládou a nejotevřenější hrozbou agrese ze strany Ruska za poslední dekády musíme opět položit zásadní historickou otázku: Na čí straně je Německo?

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.