Nejdůležitější evropské volby se letos odehrají ve Francii. Po pěti letech končí mandát současnému prezidentu Macronovi, a Francouzi tak budou hledat jeho nástupce. Tím se může stát i Macron sám – v Elysejském paláci strávil zatím jen jedno volební období.

Jenže pokud bude chtít Macron prezidentský post obhájit, bude muset porazit všechny své soupeře v dvoukolové volbě. Francouzský prezidentský volební systém se velmi podobá tomu českému: z prvního kola postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů a ti se poté utkají v kole druhém o celkové vítězství.

Pro úspěch v prvním kole přitom kandidáti potřebují zejména tvrdé voličské jádro a obsazení jednoznačné pozice ve veřejné debatě. Pro vítězství v kole druhém se pak spíše než tvrdé jádro hodí obecná přijatelnost.

Dobrou ilustrací jsou poslední francouzské prezidentské volby z roku 2017. V prvním kole získal Macron 24 procent a Marine Le Penová 21 procent. Jenže druhé kolo už tak vyrovnané nebylo. Zatímco Macron byl obecně přijatelný politik, Le Penová kandidovala jako krajně pravicová politička, a proto ve druhém kole získala jen 34 procent hlasů, Macron 66 procent a stal se francouzským prezidentem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se