Vydržíme, motivuje ve sněmovně poslanecké kolegy Marek Výborný (KDU-ČSL). Koaliční pětka tou dobou již přes šest hodin poslouchá proslovy opozičních poslanců, kteří se vyjadřují k novele vládního pandemického zákona. Polovinu času přitom zabral proslov šéfa SPD Tomia Okamury. Poslanci vtipkují o tom, že nejspíš bude dobré mít s sebou spacáky. Mezitím venku proti přijetí zákona demonstrují stovky lidí. Ke sněmovně přivezli opět šibenice. Po roztržce s policií je několik protestujících zadrženo a jeden policista zraněn. První únor v Poslanecké sněmovně, který se přelil do dalšího dne.

Poslanci po více než sedmi hodinách jednání neměli odhlasované ani to, že jejich schůze bude probíhat ve stavu legislativní nouze. To je přitom pro přijetí novely ve sněmovně nezbytné, teprve poté mohou poslanci schválit program schůze, projednat samotný zákon a na závěr o něm také hlasovat. Až po deseti hodinách, tedy těsně před devátou večerní, se podařilo pětikoalici prosadit, že pandemickou novelu bude sněmovna schvalovat právě v legislativní nouzi. ANO a SPD byly – nepřekvapivě – proti. Okamurovo hnutí si ihned vyžádalo hodinovou přestávku.

Zákonodárci nakonec jednali celou noc. Nad ránem vzbudil rozhořčení v řadách poslanců SPD postup předsedajícího Jana Skopečka (ODS), když odebral slovo poslanci tohoto opozičního hnutí Oldřichu Černému. Ten v této souvislosti hovořil zhruba hodinu a půl o vládní novele veterinárního zákona, v podstatě četl její důvodovou zprávu. Skopeček poslance několikrát upozornil na to, že neargumentuje, proč chce předlohu na program zařadit. Nakonec jeho vystoupení přerušil. Na Okamuru posléze jeden z členů ODS zakřičel „vole“. Po 23 hodinách obstrukcí – těsně před středeční desátou ranní – schválila sněmovna samotný program schůze.

Už tak komplikovaný proces totiž provázely dlouhé obstrukční proslovy, převážně právě poslanců SPD. Podle Okamury pandemický zákon výrazně kopíruje nástroje nouzového stavu, a je prý tedy protiústavní. Vláda sice prohlasovala, že maximální délka proslovu je pět minut, ale na šéfy klubů a členy vedení sněmovny se vztahuje takzvané přednostní právo, a omezení času se jich tak nedotklo. „Tato vláda má fašizující tendence,“ zaútočil Okamura na koalici ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN. Po vládě chce podle svých slov stažení celého návrhu.

Koalice však podle zástupců jednotlivých stran za novelou stojí. Podle poslance Josefa Cogana (STAN) nikoho netěší, že je třeba stále řešit boj s pandemií. „Musíme se ale připravit na možné zhoršení situace,“ hájil pandemický zákon Cogan. Norma má vládě umožnit lépe bojovat s pandemií covidu bez toho, aby musela vyhlašovat nouzový stav. K tomu má totiž právo jen na dobu jednoho měsíce, o jeho další prodloužení pak musí žádat sněmovnu.

Pandemický zákon posiluje pravomoci ministerstva zdravotnictví. Oprávnění vydávat opatření měly mít podle původního návrhu také resorty obrany a vnitra, nakonec ale budou z návrhu na základě pozměňovacích návrhů z řad vládních poslanců vypuštěny. I proto, že koaliční poslanci upravují novelu vlastní vlády, čelí pětikoalice kritice také opozičního hnutí ANO. Podle něj se jedná o „legislativní paskvil“, který nemůže podpořit. „Navíc ho máme schválit rychle pod tlakem legislativní nouze,“ vyčetla vládě předsedkyně poslaneckého klubu ANO a exministryně financí Alena Schillerová.

Ve zrychleném režimu musí koalice novelu řešit kvůli tomu, že původní verze zákona, kterou připravila ještě předchozí vláda hnutí ANO a ČSSD, platí jen do konce února. V připravované novele chtějí koaliční poslanci například snížit pokuty a také určit lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace. 

Kromě opozice přitom proti přijetí pandemického zákona vystupovali i někteří experti a také část společnosti. Před sněmovnou se během úterý sešlo až 1500 demonstrantů, kteří mávali vlajkami, pískali na píšťalky a skandovali hesla jako „svobodu“ nebo „děti vám nedáme“. Na Malostranském náměstí navíc postavili sedm šibenic s nápisem „pandemický zákon“. Na oprátkách visely pytle s cedulemi jako „svoboda“ nebo „ekonomika“, které podle demonstrantů pandemický zákon zabije.

Podle budoucího policejního prezidenta Martina Vondráška je šibenice na protestech nevhodný symbol, pokud ale nejde o konkrétní pohrůžku osobě, není nezákonný.

Docházelo ale i ke kuriózním situacím. Hladoví demonstranti vyráželi do restaurací na Malostranském náměstí. A reportér HN byl svědkem několika případů, kdy obsluha protestující obratem vykázala. Nemohli nebo nechtěli se totiž prokázat certifikátem o očkování nebo prodělané nemoci. Část vykázaných hostů brala situaci s mírným humorem, někteří ale byli vůči personálu agresivní.

V samotné sněmovně se pak pozdě odpoledne pokusila opozice zopakovat svůj nedávný úspěch s přehlasováním koalice. Když se zdálo, že v sále není dostatek vládních poslanců, chtěla odhlasovat přerušení schůze. Právě tento trik opozici vyšel před čtrnácti dny, když se projednával stavební zákon. Tentokrát se jí to ale nepodařilo.

Výborný totiž přispěchal s protinávrhem na přerušení schůze jen na tři minuty. Během toho získala koalice čas, aby její poslanci doběhli do sálu. Sněmovna tak odhlasovala pouze krátké přerušení a mohla následně pokračovat v jednání.

S přispěním ČTK.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist