Ředitel Základní školy Šlapanice na Brněnsku Pavel Vyhňák musel na podzim jako jeden z prvních požádat o uzavření školy. Téměř 40 procent personálu bylo buď nemocných, nebo v karanténě kvůli covidu. „Tehdy jsem vydával jídlo já, úklid se dělal jen základní. Pak už nebylo možné prezenční výuku zajistit. Domlouval jsem se proto s hygienou, nakonec se zřizovatelem, až jsme došli k ministerstvu školství, kde jsem zažádal o změnu organizace školního roku a zavřeli jsme,“ popisuje ředitel. 

Podobně v posledním týdnu postupovalo na pět desítek dalších ředitelů, kteří výuku kvůli epidemii nemohli prezenčně zvládnout. Přes 40 procent učitelů se nemohlo účastnit prezenční výuky ani v Základní škole Mokrá v Jihomoravském kraji. „Od úterý jsme byli tři dny na distanční výuce, kterou jsme spojili s volnem v pátek. Většina učitelů není vyloženě nemocná, ale je v karanténách kvůli rizikovým kontaktům, nemocným dětem a podobně,“ řekl HN ředitel školy Tomáš Pětivlas. 

Vedení škol bude nově moci vyhlásit až 10 dní ředitelského volna nebo přechod na distanční výuku. Pravomoci dostanou v souvislosti s chybějícími učiteli a dalšími zaměstnanci v karanténách a izolacích kvůli koronaviru. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek schválil zrychleně a beze změn Senát. Potřeba už je jen podpis prezidenta.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.