V lednu inflace opět poskočila a přiblížila se k 10 procentům. Vysoká inflace nedělá radost nikomu. Tím méně České národní bance, která má v popisu práce rychlému růstu cen bránit. Proto bankovní rada na měnověpolitickém zasedání na začátku února zvýšila sazby o dalších 0,75 procentního bodu, a dvoutýdenní repo sazba se tak dostala na hodnotu 4,5 procenta. Úrokové sazby ČNB se tak posunuly na nejvyšší hodnoty za posledních dvacet let, avšak mimořádně vysoké jsou i inflační tlaky, na které ČNB reaguje.

Jakákoliv inflace bolí. Ekonomičtí experti vedou pro laika odtažité polemiky, nakolik je inflace „dovezená“ a jaký díl pramení z domácích poptávkových tlaků. Většině lidí je však jedno, jestli se k nám inflace přelévá ze zahraničí, či zda je upečená doma. Obě ukusují z úspor, výplat a důchodů stejně. Proto ČNB nemůže nad současným tempem zvyšování cen jen tak mávnout rukou s tím, že je zčásti způsobena zahraničními vlivy, jako jsou evropské ceny plynu a elektřiny, náklady na lodní dopravu z Číny nebo nedostatek materiálů a dílů pro výrobu. Inflaci prostě nelze „vysedět“.

V ekonomice s přehřátým trhem práce a vysokým růstem poptávky by se totiž i dočasně dovážená inflace mohla uhnízdit v podobě zvýšených inflačních očekávání.

Proto je s tím třeba něco dělat, což lze nejlépe pomocí úrokových sazeb. Na domácí inflaci působí vyšší sazby uklidňujícím způsobem skrze ochlazení poptávky a podporu úspor. Není přece normální, aby byli střadatelé za své úsporné a obezřetné chování dlouhodobě trestáni záporným reálným úrokem (tedy úrokem očištěným o inflaci)! Tuto situaci je dobré postupně narovnávat.

Úrokové sazby pomohou i s dováženou částí inflace. Tu má totiž šanci poměrně rychle zmírnit silnější kurz koruny, který se s vyššími sazbami pojí. To jde vidět například z jednoduchého porovnání vývoje kurzů středoevropských měn – zatímco polský zlotý a maďarský forint se nikdy nevrátily na úrovně před vypuknutím pandemie, česká koruna je nejsilnější od roku 2011. V tom se odráží hlavně rozdíly v razanci a důvěryhodnosti měnové politiky. Silnější kurz pak má šanci dovozy alespoň částečně zlevnit.

Od posledního měnověpolitického rozhodnutí se vrší další proinflační rizika jedno na druhé. Jedním z nich je pondělní číslo lednové inflace. Pokračující růst cen ropy a plynu jde také tímto směrem. Případné dřívější či rychlejší zvýšení sazeb Evropské centrální banky a amerického Fedu může sice vytvořit tlak na zpomalení zahraniční (dovážené) inflace. Zároveň však může znamenat, že české sazby zůstanou výš po delší dobu. S ohledem na stabilitu kurzu by bylo obtížné jít „proti“ největším centrálním bankám – ty totiž svou politikou nepřímo ovlivňují i kurz koruny.

Současná prognóza ČNB počítá s postupným návratem sazeb k nižším úrovním, jakmile inflační tlaky alespoň částečně poleví. S přibývajícími proinflačními signály je však zřejmé, že tato debata není na pořadu dne a dlouho nebude. Naopak bude třeba zvážit, jestli sazby ještě o něco nezvýšit.

Vojtěch Benda je členem bankovní rady ČNB, Jakub Matějů je poradcem bankovní rady ČNB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist