Milý Petře, oslovuju Tě křestním jménem, i když jsme se ještě nesetkali. Tady v Bruselu si všichni tykáme. Říkám to proto, že sice vím, že jsi o Evropské unii napsal několik knih, ale jinak je Tvoje přímá zkušenost s jejím fungováním minimální. Dnes, až přijedeš do Bruselu na svůj první summit, tedy poznáš zblízka, jak to chodí. Tykej všem.

My dva se spolu můžeme bavit německy – slyšela jsem, že je Ti ten jazyk výrazně bližší než angličtina.

Začetla jsem se do několika věcí, které jsi napsal. A musím říct, že – jak by řekl jeden z Tvých předchůdců v úřadu českého premiéra – často jsem si do těch knih tužkou dělala nesouhlasné vlnovky (mimochodem, už Václav dostal od Putina vyznamenání?). Upřímně, překvapil jsi mě. A to hlavně proto, že znám program Tvé koalice Spolu, s kterým jsi v říjnu vyhrál v Česku volby. „Členství v EU nemá alternativu. Je pro nás jedinečnou příležitostí,“ stojí v programu. Ale v knize Rozum a odvaha jsem si od Tebe přečetla: „Brusel hraje proti Evropě, dokonce i proti Evropské unii. Zatím to ještě vypadá jen na přátelský zápas, ale začíná jít do tuhého. Podoba Evropy se nám mění před očima, hrajeme o existenci.“

Petře, chápu, že když je politik v opozici, tvrdí leccos. Proto to přejdu. Jak by řekl Sofokles, opravdový charakter člověka se pozná až tehdy, když se dostane k moci. Ty teď moc máš.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.