Ve školních kabinetech jsou vidět hlavně paní učitelky, jelikož muže se ve školství nedaří udržet. Často raději „zběhnou“ k práci v soukromém sektoru, kde jsou lepší mzdy. Třeba na prvním stupni základních škol tak patří Česko se svým nepoměrem mezi nejhorší státy v Evropské unii. Situace se nyní může změnit. Kvůli krizi způsobené pandemií a ruskou invazí na Ukrajinu by se mohli bývalí pedagogové vracet do škol.

Nedostatek mužů ve školách je dlouhodobým problémem – trvá zhruba 40 let. Fakt, že učitelská profese láká více ženy než muže, je vidět už na pedagogických fakultách, kde jsou budoucí učitelky v přesile. „Na našem oboru bylo v poměru zhruba deset studentek na jednoho studenta,“ vzpomíná třicetiletý učitel dějepisu a biologie Daniel Pražák. Ten je zároveň členem iniciativy Otevřeno, která se obecně snaží zvednout nízkou prestiž učitelského povolání mezi středoškoláky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.