S Orbánem, nebo s opozicí? Na tuhle otázku budou v neděli 3. dubna odpovídat miliony maďarských voličů. Po čtyřech letech se totiž v Maďarsku odehrají parlamentní volby. A šance na vítězství obou táborů jsou několik dní před hlasováním výrazně vyrovnanější než v roce 2018.

Před čtyřmi lety dopadly volby jednoznačným vítězstvím Viktora Orbána a jeho Fideszu. Orbánova strana obdržela 49 procent hlasů (v koalici s křesťanskými demokraty, se kterými kandiduje i letos). Díky nim obsadila 133 parlamentních křesel ze 199 možných a získala tak ústavní většinu, pro kterou je potřeba právě alespoň 133 mandátů. Druhou nejsilnější stranou byl s 19 procenty a 26 křesly krajně pravicový Jobbik. Přes 10 procent hlasů a 20 křesel v parlamentu získali maďarští socialisté. Zbylé hlasy a mandáty si rozdělily menší strany.

Maďarská opozice byla z výsledků posledních voleb tak bezradná, že se letos odhodlala ke spojení. Nevytvořila však několik menších koalic, jako jsme tomu byli svědky loni v Česku, proti Orbánovi bude v neděli kandidovat jedna velká opoziční koalice. Za volební koalici „V jednotě za Maďarsko“ kandiduje hned šest stran. Od již zmíněného Jobbiku přes socialisty, středové Momentum až po zelené strany. Cíl je jasný: porazit Viktora Orbána, který vládne v Maďarsku už 12 let.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se