Tématem mnoha komentářů z poslední doby jsou návrhy, jak zkrotit vysoké ceny elektřiny. Mimo jiné se o to pokusil v Hospodářských novinách i Jaroslav Míl. Faktem je, že vysoké ceny energií představují velký problém a je třeba diskutovat a hledat cesty, jak jej vyřešit. Bohužel většina předkládaných variant nepovede k žádoucímu cíli, neboť hledá řešení tam, kde problém není či nevzniká.
Začněme tím, proč vzrostla cena elektřiny až čtyřnásobně. Přes 70 procent nárůstu ceny jde na vrub drahému zemnímu plynu a nejistotám spojeným s jeho budoucími dodávkami. 25 procent pak dělají povolenky, zbytek jde za dražším černým uhlím. Růst cen plynu je jednoznačně klíčovým faktorem.
Z toho plyne, že prvním omylem je tvrdit, že příčinou vysokých cen je burza. Není to pravda. Burza ceny elektřiny nevymýšlí, je pouze nástrojem, který umožňuje spojit nabídku s poptávkou a vytvořit tak tržní cenu. Za cenu, která vyjde na burze, mají všichni elektřiny dostatek: výrobci ji vyrobí a spotřebitelé zaplatí. Návrhy pana Míla na výkup elektřiny státem (místo přímým prodejem na burze) znamenají, že cena elektřiny bude regulovaná, což povede k tomu, že se nepotká nabídka s poptávkou. Poptávka velmi pravděpodobně převýší nabídku, elektřiny nebude dostatek a bude jen pro někoho a bude na příděl.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.