Pokud by se Evropská unie rozhodla v příštích týdnech uvalit embargo na dovoz ruské ropy, Česko to s největší pravděpodobností zvládne. První týdny by překlenulo díky zásobám ropy ve státních hmotných rezervách, v silách petrolejářů je ale i zajistit si relativně rychle i jinou než ruskou ropu. Ta doposud pokrývala necelou polovinu spotřeby v zemi.
Nejslabším místem však zatím zůstává, jak neruskou ropu ve větším množství a natrvalo dostat do země. Česko sice má kapacitu ve státním ropovodu IKL, který k nám vede přes Německo, problém je ale v předchozím Transalpinském ropovodu TAL, na nějž se IKL napojuje.
EU razantně přitvrdí sankce proti Rusku. Zakáže dovoz ruské ropy, Putin přijde o miliardy
Kapacita TAL je již do konce roku plně obsazená. Bude tedy záležet, jak se případně podaří vyjednat vládě solidaritu ostatních evropských zemí, aby k nám umožnily ropu ze západního směru dopravit. Ve hře jsou i technická opatření, která by měla kapacitu TAL relativně rychle navýšit.
O tom, jak právě do Transalpinského ropovodu dostat více ropy pocházející většinou z Blízkého východu, se nyní jedná. „Navýšení kapacity ropovodu TAL čeká na schválení od bavorských úřadů. Já jsem kvůli tomu na konci března jednal s německým ministrem hospodářství Robertem Habeckem, který přislíbil, že podpoří co nejrychlejší vyřízení tohoto povolení,“ uvedl na dotaz HN ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Své stanovisko poté zveřejnil i na Twitteru.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist