Kdo si chtěl dodnes vyměnit starý kotel za moderní, musel i s dotací od státu zaplatit ze svého desítky tisíc korun. Což od koupě ekologičtějšího vytápění lidi odrazovalo. Kvůli energetické krizi teď stát upravuje podmínky kotlíkových dotací, aby je mohly využít i domácnosti s podprůměrnými příjmy. Zájemci nově dostanou příspěvek, který pokryje až 95 procent ceny za nové vytápění. Připravené jsou na to miliardy korun. Opozice chce do vyšší podpory zahrnout i kotle na dřevo.

Dotace na nový kotel či tepelné čerpadlo se vypočítávají následovně: vezme se celkový čistý měsíční příjem domácnosti a rozpočítá se na počet jejích členů, včetně dětí do 26 let. Na jednu osobu pak musí být příjem do 14 224 korun.

Maximálně však mohou získat 130 tisíc korun u kotle na biomasu a 180 tisíc korun u tepelného čerpadla, v jejich případě už to nemusí pokrýt drtivou většinu jejich ceny. Výdaje se proplatí i zpětně, když se výměna provedla letos po 1. lednu. Žádat mohou lidé, kteří splňují podmínku související s příjmem a současně už požádali stát o pomoc s platbou za energie – a to v podobě příspěvku na bydlení.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se