Pro jihovýchodní cíp Česka obtékaný řekami Dyje a Morava se vžilo označení Moravská Amazonie. Poblíž měst Břeclav a Lanžhot vznikla během staletí asi nejopuštěnější a zároveň přírodně nejbohatší část Česka. V nížině vyrostly ojedinělé, převážně listnaté lužní lesy s hustou sítí říček, slepých ramen, tůní i močálů. Ozdobou i symbolem území jsou na loukách se tyčící osamocená důstojná torza staletých dubů, na jejichž seschlých horních větvích mají hnízda čapí rodiny. V lesích se pohybuje karpatský jelen, v tocích vzácné druhy ryb. A oblast je mimořádně bohatá na ptactvo a hmyz.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se