Pro jihovýchodní cíp Česka obtékaný řekami Dyje a Morava se vžilo označení Moravská Amazonie. Poblíž měst Břeclav a Lanžhot vznikla během staletí asi nejopuštěnější a zároveň přírodně nejbohatší část Česka. V nížině vyrostly ojedinělé, převážně listnaté lužní lesy s hustou sítí říček, slepých ramen, tůní i močálů. Ozdobou i symbolem území jsou na loukách se tyčící osamocená důstojná torza staletých dubů, na jejichž seschlých horních větvích mají hnízda čapí rodiny. V lesích se pohybuje karpatský jelen, v tocích vzácné druhy ryb. A oblast je mimořádně bohatá na ptactvo a hmyz.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









