Do britského operátora Vodafone, který má v Česku přes čtyři miliony zákazníků, investovala společnost e& (dříve Etisalat). V Abú Dhabí sídlící firma většinově vlastněná státním investičním fondem získala téměř desetiprocentní podíl za 4,4 miliardy dolarů, tedy něco přes 100 miliard korun. Vodafone patří spolu s Deutsche Telekom, francouzským Orange a italskou Telefonicou k největším operátorům v Evropě.

Podle generálního ředitele e& Hatema Dowidara nemá firma v úmyslu podat nabídku na převzetí celého Vodafonu. Hodlá být dlouhodobým akcionářem britského podniku a vyjádřila podporu jeho vedení v čele s Nickem Readem. Ten uvedl, že se těší na budování dlouhodobého vztahu s e&.

Vedle obyvatel Emirátů s celkem 9,8 procenta jsou dále významnými podílníky ve Vodafonu globální investiční fondy BlackRock, Vanguard Group nebo banka HSBC. Podíl v britském telekomunikačním operátorovi koncem ledna zvýšil rovněž aktivistický investor Cevian Capital, který usiluje o strukturální proměnu operátora. Největší aktivistický fond v Evropě chce, aby se Vodafone zbavil špatně fungujících částí podniku a byl aktivnější v dalších akvizicích, hlavně na trzích ve Španělsku, Itálii a ve Velké Británii.

Podle deníku Financial Times Vodafone jedná o spojení svých britských aktivit s domácím konkurentem Three UK, což je mobilní operátor vlastněný hongkongským infrastrukturním konglomerátem CK Hutchison. V únoru Vodafone odmítl předběžnou nabídku francouzské telekomunikační skupiny Iliad, která za jeho italský byznys nabídla přes 11 miliard eur (268 miliard korun).

Vodafone provozuje sítě ve více než dvou desítkách zemí a poskytuje služby stovkám milionů klientů. Součástí skupiny je i divize Vodafone Czech Republic, která poskytuje služby více než čtyřem milionům zákazníků.

Stejně jako další operátoři se Vodafone potýká s problémy na svých vyspělejších trzích, kde konkurence a regulace stlačily ceny dolů. Čistý dluh skupiny je nyní 44,3 miliardy eur, což je v přepočtu jeden bilion korun. Šéf Vodafonu Nick Read je pod tlakem, aby zjednodušil portfolio a zvýšil výnosy. Od jeho nástupu do funkce v roce 2018 klesla cena akcií britské firmy o více než 20 procent.

Loňské tržby Vodafonu byly necelých 44 miliard eur a čistý zik byl 536 milionů eur. V předchozích letech ale byla skupina ve ztrátě – předloni to bylo 455 milionů eur a o rok dříve 7,6 miliardy eur. 

Podle Karen Eganové, analytičky společnosti Enders Analysis, znamená vstup dalšího akcionáře další zvýšení tlaku na Reada. „Taková společnost jako e& si nevezme významnou menšinovou pozici, pokud si nemyslí, že může mít velký vliv. Nemyslím si, že by kupovala podíl ve Vodafonu, kdyby nepředpokládali, že se dynamika ve firmě brzy výrazně změní,“ uvedla pro deník Financial Times.

Jiní analytici ale vidí nákup akcií jako pozitivní pro Vodafone i jeho management. „Navzdory neúspěšným pokusům Vodafonu o konsolidaci na klíčových trzích je to silná podpora jeho strategie a především představenstva,“ uvedl Paolo Pescatore, analytik společnosti PP Foresight.

Nový největší akcionář ze Spojených arabských emirátů působí v 16 zemích Blízkého východu a Afriky. Má celkem 159 milionů zákazníků, z toto 12,7 milionu připadá na Spojené arabské emiráty. Až do roku 2007 měla firma v zemi monopol na poskytování telekomunikačních služeb. Minulý rok měla e& čistý zisk 2,5 miliardy dolarů (asi 55 miliard korun). Společnost nedávno rozdělila svoje podnikání na tři části – e& life se zaměřuje na spotřebitelské služby, e& enterprise poskytuje digitální služby státní správě a podnikům. Poslední částí je telekomunikační divize Etisalat.

Spojené arabské emiráty jsou druhým nejvýznamnějším členem ropného kartelu OPEC. Kromě těžby ropy se země snaží svoji ekonomiku také diverzifikovat. Jednou z cest je expanze národních šampionů jako e& na globální trhy.