Bydlení je hra, tvrdí jeden televizní pořad. Nutno dodat, že pro řadu Čechů se začíná jednat o hru o přežití, nebo alespoň o důstojné přežívání. Právě náklady na bydlení a energie s ním spojené meziročně narostly o vysokých dvacet procent. Velký problém spočívá v tom, že třeba samoživitelé s dětmi či samostatně žijící důchodci utrácejí za bydlení dvě pětiny ze svých čistých příjmů, vyplývá z výzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu. Dramatické zvýšení cen tak řadu z nich dostává do těžko řešitelných existenčních potíží.

Inflaci, která byla v dubnu nejvyšší za poslední tři desetiletí, když zrychlila na 14,2 procenta, táhnou nahoru právě ceny za bydlení a s ním související útraty za energie, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Například za elektřinu platí domácnosti v průměru skoro o třetinu víc než před rokem, za plyn skoro o polovinu víc. I ty rodiny, které topí uhlím či dřívím, si musí připravit zhruba o čtvrtinu víc peněz. S růstem cen paliv se „veze“ cena dodávek tepla a teplé vody. A najít levnější alternativu je prakticky nemožné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.