Když Česko předsedalo Evropské unii v roce 2009, uspořádalo konferenci o právech dětí. Na ní se odborníci shodli, že členské státy unie mají zřídit dětského ombudsmana, který bude práva nejmladších hájit. Třiadvacet zemí již zástupce pro nezletilé má, Česko je ale tam, kde tehdy. O dětském ombudsmanovi vlády několikrát jednaly, ale vždy neúspěšně. Současní koaliční poslanci znovu téma otevírají a chtějí post zřídit. Prosazují však spíše úspornou variantu, která se zase nelíbí odborníkům.
Loni na podzim Česko ke zřízení dětského ombudsmana vyzval už i Výbor pro práva dětí při OSN. Ten již také roky upozorňuje, že v Česku zcela chybí systematické monitorování naplňování dětských práv. Helsinský výbor zase přidává, že soudy často rozhodují o dětech, aniž by je soudce sám vyslechl, i když o to dítě stojí. Že se děti nemají na koho obrátit, když řeší komplikace při rozvodech rodičů nebo při střídavé péči.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









