Český turista to v Turecku letos nepoznává, tamní ceny oproti loňsku vzrostly o desítky procent. Přesto je ale pro něj dovolená letos levnější, neboť koruna proti tamní liře posílila za poslední rok o čtyřicet procent. Země vychází z analýzy HN ale až jako šestnáctá nejlevnější destinace na dovolenou z více než stovky. Kromě cenové hladiny, měnového kurzu, počítá analýza i s náklady na letenky. Podívali jsme se také na bezpečnost a podmínky vstupu.

Jako nejlevnější evropská země vychází Moldavsko, což odpovídá tomu, že jde také o ekonomicky nejslabší zemi Evropy. Sklenici Pepsi si lze v místní restauraci objednat za 17 korun, v Česku stojí téměř dvojnásobek. Celková cenová hladina v Moldavsku, která bere v úvahu ceny velkého výběru zboží a služeb, je pak proti Česku o dvě pětiny nižší. Ze zemí hojně navštěvovaných českými turisty je nejlevnější Maďarsko. Naopak nejdražší je Švýcarsko, kde jsou oproti Česku ceny více než dvouapůlnásobné. 

Při výpočtech cenových hladin byla využita data projektu Numbeo, což je veřejná databáze, kam každý den tisíce lidí z většiny zemí světa nahrávají informace o cenách potravin či služeb v daných státech. Databáze má obrovskou výhodu v tom, že je stále aktuální. Data jsou v mnoha případech, třeba u zemí typu Číny, navíc relevantnější než oficiální statistiky.

Naopak nevýhodou je, že data nahrávají vzdělanější lidé (musí umět minimálně anglicky), tedy ti, kteří většinou žijí ve velkých městech. Proto mohou být ceny nadhodnocené oproti zbytku země, nicméně toto nadhodnocení platí v průměru pro všechny země. Samotné porovnání cen ale netvoří celkové náklady na dovolenou, neboť často jde podstatná část na vrub letenkám, především v případě vzdálenějších exotických destinací.

Z vyhledávání na portálech nabízejících letenky, jako jsou Kiwi.com nebo Student Agency, vychází, že nejlevněji lze zaletět do Belgie, zpáteční letenku lze pořídit za méně než sedm set korun. Naopak se výrazně prodraží návštěva Ugandy nebo Nového Zélandu, kde se náklady na let vyšplhají nad 30 tisíc korun. Pro výpočet celkových nákladů tak nezbývá než počítat jak s rozdílnými cenami, tak právě letenkami.

Pro čtrnáctidenní dovolenou proto vychází nejlevněji na začátku zmiňované Moldavsko, kde je významně nižší cenová hladina než v Česku, a navíc letenku lze pořídit za 1500 korun. Jako denní útrata ve vybrané zemi se vždy počítá tisícikoruna, která je ale upravena tak, aby odpovídala rozdílné cenové hladině v dané zemi. Čtrnáct dní dovolené v Moldavsku tak vyjde na 9300 korun, s letenkou 10 800 korun. V Česku by dovolená vyšla na 14 tisíc korun, neboť se nepočítá s cenami letenek.

Nejdražší dovolená na dva týdny pak vychází na Novém Zélandě, kam jsou nejen drahé letenky, ale jsou zde též služby a zboží dražší o šedesát procent než v Česku. Druhé místo v nejvyšší nákladnosti získaly Bahamy a třetí Tchaj-wan. 

Každý cestovatel samozřejmě kromě peněz zvažuje také riziko návštěvy dané země, které umožňuje odhadnout index bezpečnosti, jenž byl převzat z databáze Numbeo. Z něho například vyplývá, že Moldavsko patří k nejméně bezpečným zemím v Evropě. Z pohledu celého světa je nejméně bezpečný Honduras nebo Jižní Afrika. Numbeo se pro konstrukci indexu například respondentů ptá, jestli se bojí jít v noci ven. Jde tedy o subjektivní hodnocení, které vychází z pocitů místních obyvatel.

Naopak nejbezpečněji se lidé cítí v Kataru nebo ve Spojených arabských emirátech, z evropských zemí je na špici Švýcarsko. Poslední dva roky musí také turisté řešit, zdali a za jakých podmínek je do země vůbec pustí. Za poslední týden celosvětově přibylo na 375 tisíc nových případů covidu-19. Jde sice o výrazný sestup z lednových skoro čtyř milionů případů, řada zemí ale nadále vyžaduje plnění protiepidemických podmínek.

Nejdůvěryhodnějším zdrojem těchto informací je české ministerstvo zahraničí, z jehož stránek vychází také data v analýze HN. Vstoupit bez omezení lze celkem do 33 zemí, mezi něž patří převážně ty evropské. Bez očkování, testu nebo průkazu o prodělané nemoci se lze dostat ale také například do Salvadoru nebo Arménie. 

Naopak do Nigérie, na Tchaj-wan nebo také do Japonska nelze aktuálně stále vstoupit za účelem turistiky. Podmínky se ale poměrně rychle mění, například Japonsko tak má už v červnu začít pouštět na své území organizované skupiny turistů. Samotné české ministerstvo pak důrazně doporučuje cestovatelům, aby si vždy před cestou informace ověřili u úřadů vybrané země.

Proto též naše čtenáře upozorňujeme, aby analýzu HN brali jen jako zajímavou inspiraci, protože data mohou rychle zestárnout.

Pokud se chcete dozvědět více ze světa investic, naučit se investovat nebo si udělat pořádek ve svých financích, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes šest tisíc našich čtenářů.

XTB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist