Pražská burza v následujících týdnech uvítá tři nové emise. Emitenti využijí pro získání nových prostředků opět trh Start, který je určen pro menší a střední firmy. Červen bude ve znamení úpisu nových akcií ze strany globálního dodavatele a technologického lídra v oboru práškové metalurgie společnosti Gevorkyan, dále výrobce dveřních klik a kování společnosti M&T 1997 a gastronomické skupiny Coloseum Holding.

Při zjednodušeném pohledu na jednotlivé emise vidím lídra v zajímavém oboru s inovativními metodami, jedinečným know-how a výrazným rozvojovým potenciálem – Gevorkyan. Poctivou manufakturu s designovým výrobkem špičkové kvality a ziskovým hospodařením – M&T. A firmu s dlouhou tradicí podnikající ve složitém gastronomickém sektoru, který prošel kvůli covidovému období nelehkými roky – Coloseum Holding.

Z pohledu portfolia manažera fondu mě nejvíce oslovuje emise Gevorkyanu, když očekávaný výnos na úrovni 800 mil. Kč bude z velké částí investován do rozšíření stávajících výrobních kapacit. Firma disponuje dostatečným objemem dlouhodobých zakázek s vysokou marží a limitujícím faktorem jsou právě výrobní kapacity. Společnost v posledních letech výrazně navýšila výnosy i ziskovost, což především na úrovni ziskovosti není pro firmy vstupující na Start zcela běžné.

M&T v mých očích prakticky rozvojový kapitál nepotřebuje a úpis jedinému akcionáři umožní vypořádat jeho závazek vůči společnosti, vyřeší se situace s držiteli dluhopisů a dojde ke vstupu nového strategického partnera. Vstup drobných akcionářů bude v malém objemu a spíš jako vedlejší efekt, ale i takovouto formou se dá získat podíl ve velmi zajímavé společnosti.

Nejméně čitelný je pro mě záměr Coloseum Holding. Nejsem přesvědčen o realističnosti ambiciózních plánů vedení na rychlou expanzi a tohoto úpisu se za fond účastnit nebudu.