Stará známá poučka dobrého investora zní, nedávej všechna vajíčka do jednoho košíčku. Ta stará poučka ovšem počítá s tím, že dotyčný má spoustu vajec a spoustu košíčků. Bohužel, Česká republika v téhle situaci není a nikdy nebyla. I s ultralevnou pracovní silou a státními miliardami investovanými do pozemků či daňových úlev se nakonec stala hrdým autolandem. Zemí, v níž významná část zaměstnanců pracuje pro automobilový průmysl.

Přestože se ekonomové zpočátku, v letech před finanční krizí 2008, obávali jednostranného zaměření, právě finanční krize vytvořila dojem, že šlo o sázku na jistotu. Nezaměstnanost se v Česku nikdy nevyšplhala nad deset procent a práce u pásu byla dlouhodobě vnímána jako jistá i výdělečná. A pokud se „náhodou“ něco dělo, odnesli to agenturní zahraniční dělníci.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se