O vysoké inflaci a o tom, jak lidem ztrpčuje život, slýcháváme denně. Rychlý růst cen má však i svoji příznivější tvář: zvyšuje totiž kupní sílu domácí měny v zahraničí. Efekt se projeví, pokud ceny doma rostou rychleji než za hranicemi nebo pokud zpevňuje domácí měna proti té cizí. Zvýšení nebo snížení kupní síly bychom měli pocítit právě při nákupech za hranicemi naší země.

Loni a předloni byla možnost strávit dovolenou v zahraničí kvůli pandemii značně omezená. Letošek přináší v tomto směru návrat do normálu. Je tak namístě otázka, jak se za uplynulé tři roky posunuly cenové relace mezi Českem a zeměmi, kam Češi nejraději cestují.

Pokud pomineme Turecko, asi není velkým překvapením, že v tuzemsku rostla inflace rychleji než ve všech deseti Čechy nejnavštěvovanějších zemích Evropy. Za stejný časový úsek koruna zároveň posílila proti měnám všech těchto zemí. Z toho vyplývá jednoznačný závěr: kupní síla koruny se od roku 2019 zvýšila v nejoblíbenějších evropských destinacích bez výjimky. To platí i pro výše zmíněné Turecko, kde si Češi i přes extrémně vysokou tamní inflaci polepšili zásluhou prudkého posílení koruny vůči turecké liře dokonce nejvíce.

V pořadí zemí s největším přilepšením za uplynulé tři roky následují Maďarsko, Řecko a Francie. Se slušnými přídavky mohou Češi počítat i při nákupech v Chorvatsku, Itálii, Rakousku, Německu a Španělsku. Na opačném konci žebříčku se pak nachází Bulharsko a Slovensko. Vyjádřeno v číslech: kupní síla koruny se za všechny zkoumané země zvedla v průměru o víc než pětinu, bez zahrnutí Turecka pak o stále slušných čtrnáct procent. Obecně platí, že země na východ od Česka, s výjimkou Slovenska, jsou pro tuzemce stále levnější, zatímco země na západ zůstávají dražší, i když s menším odstupem. V té druhé skupině zemí se tak můžeme cítit zase o něco méně jako chudí čeští turisté.