Za podvedení téměř osmi tisíc investorů uložil ve čtvrtek soud podnikateli Jiřímu Kubíčkovi osm let vězení, peněžitý trest devět milionů korun a maximální možný – tedy desetiletý – zákaz působení ve vedení firem. Podle rozsudku způsobil muž škodu dvě a čtvrt miliardy korun. Verdikt, podle nějž propadne státu část Kubíčkova majetku zajištěného policií, není pravomocný. Obžalovaný vinu odmítá.

Kubíček zprostředkovával v letech 2012 až 2017 svým klientům v Česku a na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu – robotovi, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti. Podle soudu však Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM nikdy roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Celý systém fungoval jako tzv. letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

„Od počátku uváděl klienty skupiny společností WSM v omyl,“ řekl o Kubíčkovi předseda senátu pražského městského soudu Petr Blažek. Vedle neexistence slibovaného robota podle něj Kubíček investorům záměrně zatajil i to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

Podvodně vylákané peníze Kubíček soustavně vyváděl na účty jiných svých společností, vybíral je v hotovosti nebo si za ně kupoval nemovitosti zaměřené mimo jiné na zemědělskou výrobu, uvedl soudce. Klienty zároveň udržoval v přesvědčení, že jejich investice zhodnocuje – například jim zasílal výpisy z jejich údajných účtů.

Pětačtyřicetiletý Kubíček trvá na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Dožadoval se zproštění viny. Jeho zákazníci podle něj měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Vložené peníze jim podle svých slov nemohl vrátit, protože je zablokovala policie.

Podle verdiktu poškodil Kubíček nejméně 7801 klientů. S nárokem na náhradu škody se k trestnímu řízení chtěla připojit jen menšina, soudce navíc do řízení pustil pouze několik stovek z nich – ty, které výslovně zmiňuje obžaloba a kteří zároveň dali plnou moc k zastupování společnému zmocněnci. Přesto čtení jejich jmen a částek, o které přišli, zabralo soudu desítky minut. Vložené částky se pohybovaly většinou v řádu statisíců, případně desetitisíců, někteří klienti ale Kubíčkovi svěřili miliony.

Zablokováním Kubíčkových nemovitostí, prostředků na účtech i dalšího majetku se policii podařilo zajistit zhruba třetinu výše způsobené škody.

Trestní řízení proti Kubíčkovi iniciovala Česká národní banka. Policisté podnikatele zadrželi v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. Muž nyní uvádí, že nemá žádné příjmy, a to ani z WSM Bohemia, ani ze zahraničních společností, které řídí. Je také jednatelem dalších společností, jež jsou v insolvenci. V minulosti už byl jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování. Další dvě jeho stíhání kvůli zkreslování údajů o stavu hospodaření letos soudy zastavily s argumentem, že je neúčelné vedle stíhání, které už běží. V případu robotů dohledali kriminalisté po podání obžaloby dalších 320 poškozených investorů WSM se škodou vyčíslenou na 161 milionů korun. Toto Kubíčkovo vyšetřování nadále pokračuje.