Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Přesně to platí pro současné zdražování a vše, co s ním souvisí. Inflace přelezla šestnáct procent, ale podle ekonomů vůbec není vyloučené, že se přehoupne přes dvacet, což ještě nedávno bylo považováno za příběh z lexikonu ekonomických dystopií. Teď už je ale jisté, že nás čeká mimořádně těžké léto a hlavně podzim. Nejen s ekonomickými, ale i se sociálními a politickými důsledky.

Ekonomicky vzato, problém současného vývoje spočívá v tom, že nyní už inflaci pociťuje úplně každý, kromě energií vyletěly nahoru i ceny potravin a dalších produktů. Zároveň paradoxně, jak vidíme na datech z maloobchodu, lidé zatím příliš neomezují spotřebu, spíše mají tendenci nakupovat více. Jednak proto, že vidí, že jejich úspory rychle ztrácejí hodnotu. A také proto, že očekávají, že bude ještě dráž. Tím roztáčejí inflaci ještě výš, protože obchodníci poptávky využívají a zdražují víc, než by museli. Můžeme se tak lehce dostat do bodu, kdy lidé najednou spotřebu omezí, protože už prostě nebudou mít z čeho brát. Poptávka klesne, následkem toho se zadrhne ekonomika a nám zůstanou vysoké ceny a hospodářství na hraně recese, což je vskutku pekelná představa.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.