Na jadernou energii sází v současné době mnoho západních států, které chtějí omezit své emise skleníkových plynů a zároveň snížit závislost na ruských fosilních palivech – tedy s výjimkou Německa, které své jaderné elektrárny letos definitivně vypne. Stavba nových jaderných bloků je však delší a značně se prodražuje, takže jednou z cest, kterou se bude jaderná energetika vyvíjet, je prodlužování životnosti stávajících elektráren. Předpověděl to William Magwood, ředitel Agentury pro jadernou energetiku, která sdružuje členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

„V západních zemích jsme poněkud vyšli ze cviku a praxe při stavbě jaderných elektráren a musíme své odborné znalosti a dodavatelské řetězce oprášit,“ řekl Magwood během návštěvy Prahy v rozhovoru s HN . „Musíme stavět nové elektrárny, abychom pokryli stoupající poptávku po elektřině, ale zároveň musí stávající bloky zůstat v provozu co nejdéle, jedině pak je šance, že země OECD splní své závazky při snižování emisí CO2.“ 

Jenže ne všichni v Evropě považují jádro za čistý zdroj energie. Dva klíčové výbory Evropského parlamentu v úterý odmítly dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje při přijímání pravidel taxonomie, tedy pravidel pro hodnocení ekonomiky z hlediska udržitelnosti.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.