Na jadernou energii sází v současné době mnoho západních států, které chtějí omezit své emise skleníkových plynů a zároveň snížit závislost na ruských fosilních palivech – tedy s výjimkou Německa, které své jaderné elektrárny letos definitivně vypne. Stavba nových jaderných bloků je však delší a značně se prodražuje, takže jednou z cest, kterou se bude jaderná energetika vyvíjet, je prodlužování životnosti stávajících elektráren. Předpověděl to William Magwood, ředitel Agentury pro jadernou energetiku, která sdružuje členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

„V západních zemích jsme poněkud vyšli ze cviku a praxe při stavbě jaderných elektráren a musíme své odborné znalosti a dodavatelské řetězce oprášit,“ řekl Magwood během návštěvy Prahy v rozhovoru s HN . „Musíme stavět nové elektrárny, abychom pokryli stoupající poptávku po elektřině, ale zároveň musí stávající bloky zůstat v provozu co nejdéle, jedině pak je šance, že země OECD splní své závazky při snižování emisí CO2.“ 

Jenže ne všichni v Evropě považují jádro za čistý zdroj energie. Dva klíčové výbory Evropského parlamentu v úterý odmítly dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje při přijímání pravidel taxonomie, tedy pravidel pro hodnocení ekonomiky z hlediska udržitelnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se