Na jadernou energii sází v současné době mnoho západních států, které chtějí omezit své emise skleníkových plynů a zároveň snížit závislost na ruských fosilních palivech – tedy s výjimkou Německa, které své jaderné elektrárny letos definitivně vypne. Stavba nových jaderných bloků je však delší a značně se prodražuje, takže jednou z cest, kterou se bude jaderná energetika vyvíjet, je prodlužování životnosti stávajících elektráren. Předpověděl to William Magwood, ředitel Agentury pro jadernou energetiku, která sdružuje členské státy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
„V západních zemích jsme poněkud vyšli ze cviku a praxe při stavbě jaderných elektráren a musíme své odborné znalosti a dodavatelské řetězce oprášit,“ řekl Magwood během návštěvy Prahy v rozhovoru s HN . „Musíme stavět nové elektrárny, abychom pokryli stoupající poptávku po elektřině, ale zároveň musí stávající bloky zůstat v provozu co nejdéle, jedině pak je šance, že země OECD splní své závazky při snižování emisí CO2.“
Jenže ne všichni v Evropě považují jádro za čistý zdroj energie. Dva klíčové výbory Evropského parlamentu v úterý odmítly dočasné označení jádra a plynu za ekologicky čisté zdroje při přijímání pravidel taxonomie, tedy pravidel pro hodnocení ekonomiky z hlediska udržitelnosti.
Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.