Počet pozitivních testů na koronavirus překročil v pondělí jeden tisíc. Stalo se tak poprvé za poslední téměř dva měsíce. Za pozvolným růstem v posledních týdnech stojí nové varianty covidu omikron. Zda jde o začátek další vlny ale není v tuto chvíli ještě možné říct, domnívá se vakcinolog Roman Chlíbek. Ten je šéfem Národního institutu pro zvládání pandemie, který radí ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09). V souvislosti s případnou podzimní vlnou epidemie plánuje ministerstvo očkovací kampaň.

Počty nakažených se začaly postupně zvedat zhruba od začátku června. V minulém týdnu bylo průměrně 600 pozitivních denně, zatímco předchozí týden to bylo okolo 400. V pondělí odhalily laboratoře 1241 nakažených z celkových 6500 testů. Takový počet pozitivních byl naposledy 4. května, kdy se ale nechalo testovat téměř 12 tisíc lidí, tedy skoro dvojnásobek.

Počet hospitalizovaných nicméně výrazně neroste. V nemocnici je nyní s covidem 115 lidí, z toho pět v těžkém stavu. Za poslední týden zemřeli s covidem tři lidé, vyplývá z dat ministerstva zdravotnictví. Ještě v dubnu bylo i 20 zemřelých s covidem denně.

Za nárůstem případů jsou podle vyjádření Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nakažlivější subvarianty BA.4 nebo BA.5 koronaviru omikron. Minulý týden se vyskytly ve třech čtvrtinách pozitivních testů.

Podle Chlíbka ještě není v tuto chvíli možné odhadnout, zda jde o začátek nové vlny. „Domnívám se, že čísla teď půjdou pozvolna lehce nahoru. Ke konci léta a začátkem podzimu hrozí, že vystřelí ještě rychleji nahoru,“ řekl HN vakcinolog. „V tuto chvíli musíme být obezřetní a sledovat to, nic jiného nám nezbývá,“ dodal Chlíbek.

Hlavním nástrojem proti případné další vlně epidemie je podle odborníků očkování. „Na proočkovanosti populace bude záviset vývoj situace v dalších měsících,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl. V tuto chvíli má dokončené očkování 64 procent Čechů, posilující dávku má necelých 40 procent populace.

Na podzim by přitom pro zájemce mohlo být dostupné vylepšené očkování. „Připravuje se upravená verze vakcíny, která bude účinnější na omikron. Optimistické předpoklady jsou, že by se tu mohla objevit v září, případně na přelomu září a října,“ popsal Chlíbek. 

Přeočkování bude ministerstvo doporučovat zejména rizikovým skupinám. Vznikne také propagační kampaň, která bude lidem prostřednictvím dat ukazovat výhody očkování a jeho vliv na průběh nemoci.

O očkování je ale dlouhodobě nízký zájem. Největší byl v létě minulého roku, kdy se vakcíny zpřístupnily pro všechny starší 12 let. Poslední větší nárůst očkovaných byl letos v lednu, kdy také proběhla poslední velká vlna epidemie. „Je logické, že zájem teď není. Lidé vidí, že nárůst nakažených je nižší. Jak ale budou počty případů růst, zejména rizikoví pacienti budou mít obavy a pro očkování si určitě přijdou,“ věří Chlíbek.